Av Turizmi Çalışmalarımız…

Ocak 04, 2017

Şube Müdürlüğümüz tarafından İlimizde avlakların tescil çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte av turizmi ivme kazanmaya başlamıştır. 


Av Turizmi Seyahat Acentaları aracılığı ile Almanya ve İspanya başta olmak üzere Avrupa ülkelerinden ilimize gelen yabancı avcılar, Av Turizmi Organizasyonlarında av kılavuzlarımız ile Şube Müdürlüğümüz personelinin denetim ve gözetimi altında av yapmaktadırlar. Av turizmi kapsamında yapılan av organizasyonlarında yaban domuzu avı ağırlıklı olarak bek avı şeklinde olup geceleyin erkek (azılı) yaban domuzlarının avlanması şeklinde yapılmaktadır.


2005-2016 yılları arasında ilimize 168 adet avcı gelmiştir. Yapılan av organizasyonlarında 208 adet yaban domuzu ve 3 adet karacanın avı yaptırılmıştır. Av organizasyonlarından elde edilen gelirin 35.878,00.-TL' si bakanlık payı olup, 36.026,00.-TL’ si avın yapıldığı köylerin tüzel kişilik hesaplarına aktarılmıştır.

 

Şube Müdürlüğümüz tarafından düzenlenen av turizmi organizasyonları ile köylülerimiz için sorun olmaya başlayan yaban domuzu zararının önlenmesine veya azaltılmasına katkı sağlarken aynı zamanda köy tüzel kişiliklerine aktarılan mali kaynak ile de köylere ekonomik yönden destek sağlanmaktadır.