Sayın Vali Yardımcımız Adem SAÇAN Bey Sıklık Tabiat Parkında…

Şubat 15, 2017

 

Sayın Vali Yardımcımız Adem Saçan Bey' in katılımıyla Sıklık Tabiat Parkında fauna tanıtım alanında bulunan yabani hayvanların tanıtımı, yeni fauna tanıtım alanı çalışmaları, Şube Müdürlüğümüzün kış boyunca yaptığı yemleme çalışmaları, yerel hayvan koruma gönüllülerinin belirlediği alanlara kedi evi dağıtımı konularında basın huzurunda bilgilendirmede bulunduk.


Yemleme Çalışmaları

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Çorum Şube Müdürlüğümüz tarafından hava sıcaklıklarının düşmesi, yoğun kar yağışları ve dondan etkilenen yaban hayvanlarının besin bulmasına yardımcı olmak maksadıyla kış boyunca yemleme çalışmaları yapılmaktadır.

İl genelinde av koruması yapan av koruma ekibimiz,yaban hayvanlarının yoğun kullandığı ormanlık alanlar, göl ve nehir kenarları gibi yerlerde bu çalışmaları sürekli yapmaktadır.

2003-2016 yılları arasında Şube Müdürlüğümüz tarafından doğal hayatı desteklemek maksadıyla 176.862 kg yem bırakılmıştır. 2016 - 2017 yılı kış döneminde ise yaklaşık 10.000 kg tabiata yem bırakılmıştır.

Ayrıca 2016 - 2017 yılı kış döneminde Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından da 2000 kg yem ve 1000 adet ekmek tabiata bırakılmıştır.


Sokak Hayvanları

2013-2016 yılları arasında 8.429 adet hayvan aşılanmış, 4.160 adeti kısırlaştırılmış, 5.032 adet hayvanın işaretleme ve kayıt işlemi yapılmış, 1.753 adet hayvan sahiplendirilmiş, 2.650 adet hayvana kulak küpesi ve 2.250 adet hayvana da mikroçip takılmıştır. Bu dönemde 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununa muhalefette bulunan 25 kişi hakkında da yasal işlem yapılmıştır.

5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve Uygulama Yönetmeliği gereğince; İlimizde “İl Hayvanları Koruma Kurulu” oluşturulmuştur. Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan 2017-2021 yıllarını kapsayan “Çorum İlinde Sahipsiz Sokak Hayvanlarının Rehabilitasyonu ve Kontrolü Eylem Planı” bakanlığımız tarafından onaylanarak uygulamaya konulmuştur.

Kış aylarında sokakta yaşam mücadelesi veren kediler için, soğuk ve yağmurdan korunmalarını sağlayacak 10 adet kedi evi yaptırılmıştır. Söz konusu kedi evleri ilimizde bulunan yerel hayvan koruma gönüllülerimiz ile işbirliği içerisinde şehir merkezimizde uygun alanlara yerleştirilecektir.


Fauna Tanıtım Alanı

Sıklık Tabiat Parkında yer alan 50 dönümlük fauna tanıtım alanı içerisinde; 11 adet kızıl geyik, 12 adet karaca, 8 adet yaban keçisi, 5 adet ceylan ve 2 adet yaban tavşanı bulunmaktadır. 

Fauna Tanıtım alanı;yaban hayvanlarını yakından görerek tanımak, toplumda hayvan sevgisini artırmak, tabiatta yaralı olarak bulunan yaban hayvanlarının tedavisi ile bir süre bu alanda rehabilitasyona yardımcı olmak gibi birçok fonksiyonu yerine getirmektedir.

Mevcut Fauna Tanıtım Alanı buradaki yaban hayvanları için dar gelmekte olup, bu alan Tabiat Parkının ziyaretçilerimiz tarafından yoğun ilgiyle karşılanmaktadır. Bu nedenle Tabiat Parkı içerisinde 400 dönümlük bir alan yeni fauna tanıtım alanı olarak ihale edilmiş,söz konusu alan 2017 yılı Nisan ayında tamamlanmış olacaktır. Yeni fauna tanıtım alanın yaban hayatı üretim tesisi olarak da faydalanılacak olup, burada çoğalan yaban hayvanları ilimizin uygun yerlerine yerleştirilerek, fauna zenginliğimizin artmasına katkı sağlanacaktır.