Nesli Tehlikede Olan Vaşak Osmancıkta Ölü Olarak Ele Geçirildi…

Mayıs 12, 2017

Osmancık İlçesi’nden bir vatandaşın yol kenarında bir adet büyük kedi ölüsü olduğu bilgisi gelmesi üzerine, Şube Müdürlüğümüze ait bir ekibin olay mahalline intikali sağlandı.Yapılan incelemede ölü halde bulunan hayvanın nesli tehlike altında olan Vaşak türü olduğu, Osmancık İlçesi, İnal Köyü yakınından geçen kara yolunda araç çarpması sonucu öldüğü belirlendi.  İlimizin Osmancık ilçesi ve çevre ilçelerinde ilk defa tespit edilen bu vaşağın tahniti (özel dolgu maddeleriyle doldurularak) yapılarak sergilenmesi planlanmaktadır.


Vahşi bir kedi türü olan vaşak, Türkiye’de görülen kedi türlerinin en büyüğü olup avı yasaktır. Uzun ve püsküllü kulakları, yuvarlağımsı kafası ve kısa kuyruğu ile tanınıyor.  Uzun kuyruğu ve kısa bacağı sayesinde soğuğa karşı dayanıklı olan ve kalın kar tabakalarının içinde rahat hareket edebilen vaşaklar, genel olarak gece avlandığı için doğal ortamlarda görülmemektedir. Ağaçsız açık alanlarda, insanların yerleşim yerlerinden mümkün olduğunca uzakta,kayalık ve dağlık bölgelerde yaşamaktadır. Bir şehir kedisinin yaklaşık 5 kat ağırlığında olan vaşak, insanlara saldırmamaktadır.


Şube Müdürlüğümüz tarafından ilimizin çeşitli alanlarında yaban hayvanlarının envanterinin çıkartılması ve usulsüz müdahalelerin önlenmesi gibi amaçlarla yerleştirilen fotokapanlarda Kızıl Geyik, Karaca, Ayı, Kurt, Vaşak, Tilki, Tavşan, Yaban Domuzu gibi türler kayıt altına alınmaktadır. Fotokapan görüntülerinde yaban hayvanlarının yoğun yaşadığı tespit edilen bölgelerde koruma kontrol çalışmaları artırılmaktadır. Yapılan çalışmalar sonucunda yaban hayvanı popülasyonu bakımından ilimizde gözle görülür derecede artış meydana gelmiştir. Önceki yıllarda Bakanlığımız üretme çiftliklerinden getirilerek, uygun yaşam alanlarına bırakılan kızıl geyik ve karaca gibi türlerin yerleştirildikleri alanlarda çoğalmak suretiyle fauna zenginliğimizi artırdığı görülmektedir.