Çorum’ da Yaban Hayatı Fotokapanlarla İzleniyor…

Eylül 25, 2017

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü, Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatlarıyla yaban hayvanlarını izlemek için teknolojiden faydalanmaya devam ediyor. DKMP Genel Müdürlüğü tabiata yerleştirdiği fotokapanlar ile yaban hayatını kayıt altına alıyor.


Ülkemizin sahip olduğu yaban hayvanı çeşitliliği düşünüldüğünde, bu çeşitliliğinin korunması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması açısından envanter ve izleme çalışmaları, DKMP Genel Müdürlüğünce oldukça önemsenen bir husustur. Ülkemiz tabiatındaki çeşitli yerlere yerleştirilen fotokapanlarla yaban hayatı hakkında pek çok bilgiye ulaşabiliyor. Yerleştirilen fotokapanlar büyük memeli popülasyonlarının izlenmesi ve yaşadıkları çevreye etkilerinin araştırılması, insan-yaban hayvanı çatışmasının sebeplerinin tespiti ve çözüm yollarının araştırılması, türlerin belirli alanlarda varlık/yokluk durumlarının araştırılması, kaçak avcılık ve karayollarında yer alan önemli geçiş noktalarının yaban hayvanlarınca kullanılma sıklığının tespiti gibi hususlarda pek çok bilginin edinilmesinde kullanılıyor.


Şube Müdürlüğümüz çalışmalarında kullanılmak üzere 14 adet fotokapana ek olarak 35 adet daha Fotokapan alımı gerçekleştirilerek mevcut sayı 49 a çıkarılmıştır.  Araziye yerleştirilen fotokapanlarla günümüze kadar pek çok yaban hayvanı görüntülenmiştir. Bunlardan bazıları; kızıl geyik, karaya, yaban domuzu, ayı,kurt, tilki, vaşak, porsuk, yaban tavşanı, sansardır.

 


İçindeki bataryalar yardımıyla aylarca görüntü alabilen fotokapanlar önünden geçen canlıların ısı ve hareketini algılayarak kısa bir süre içinde çekim yapabilme özelliğine sahiptir. GSM devrelerinin de entegre edilmesi ile elde edilen fotoğrafların dakikalar içinde cep telefonuna MMS olarak yada mail adresine fotoğraf  şeklinde gönderilmesi mümkün olmaktadır. Bu sayede yaban hayvanı yakalama ve tasmalama çalışmaları ile kaçak avcılığın engellenmesi gibi koruma faaliyetlerinde büyük kolaylık sağlanmaktadır.